Späť na zoznam správ

Prenájom nehnuteľností v Rakúsku


Alpské krajiny sú nielen obľúbenou dovolenkovou destináciou, ale aj zaujímavou investičnou príležitosťou pre konzervatívnych investorov, ktorí hľadajú bezpečné spôsoby zhodnotenie ich voľných peňažných prostriedkov.

V posledných rokoch turizmus v Rakúsku konštantne rastie o 3-6%. Ročné výnosy z prenájmu nehnuteľnosti kopírujú tento trend a teraz môžu v Rakúsku dosahovať až 8% p.a.

Ak máte k dispozícii voľné finančné prostriedky, pravdepodobne budete premýšľať o tom, ako je prinajmenšom uchrániť proti inflácii. V posledných rokoch sú úrokové sadzby bežných sporiacich bankových produktov pod hodnotou 1% a do budúcnosti sa neočakáva, že by sa táto situácia mala nejako dramaticky meniť. 

Riešením môže byť nehnuteľnosť v Alpách a jej následný prenájom, ktorý zaistí pasívny príjem pri miere zhodnotenia až 8% p.a. V tejto hodnote nie je započítaná cena nehnuteľnosti, ktorá konkrétne v Rakúsku aj vďaka regulovanej výstavbe v čase nepretržite rastie.

Cena nehnuteľností v alpských častiach Rakúska za posledných 10 rokov stúpla až o 55%.

Ako prenájom nehnuteľnosti funguje?

Majiteľ nehnuteľnosti má na výber z dvoch možností:

  • Garantovaný výnos -  operátor nesie riziko za potenciálne nenaplnenie ubytovacej kapacity danej nehnuteľnosti. Zároveň obstará všetok servis a služby, ktoré sú potrebné na prenájom nehnuteľnosti (rezervácie, upratovanie, výmena obliečky atď.). V tomto prípade sa pohybuje potenciálny čistý výnos do 5% p.a.
  • Variabilní výnos – operátor obstará všetok servis a služby spojené s prenájmom nehnuteľnosti, ale riziko za potenciálne nenaplnenie ubytovacej kapacity dopadá na majiteľa nehnuteľnosti. To však môže byť odmenené vyššími čistými výnosmi ako pri variante s garantovanými príjmami.

Aká nehnuteľnosť je vhodná pre následný prenájom?

Tu platí staré známe pravidlo realitného trhu ... lokácie, lokácie, lokácie. Najvyšší potenciál dobrých výnosov z následného prenájmu zaistí blízkosť nehnuteľnosti ku zjazdoviek, lanoviek, golfových ihrísk, poloha v známych oblastiach alebo s dobrou dopravnou dostupnosťou atď. Najlepšou voľbou v Rakúsku sú oblasti s ponukou lyžovania na ľadovci.

Dlhodobým trendom je tendencia k vyššej kvalite ubytovania. Okrem používania kvalitných a hodnotných prírodných materiálov je tiež čím ďalej tým častejšie dopyt po ubytovaní s viacerými kúpeľňami, ktoré zaistia ubytovaným vyšší komfort. Za kvalitnejšie ubytovanie sú turisti ochotní tiež viac zaplatiť, čo generuje vyššie výnosy z prenájmu nehnuteľnosti.

Nájdite si svoju nehnuteľnosť

Späť na zoznam správ